söndag 7 april 2013
highway one to cambria
efter att vi hade gottat i oss svingoda crepes körde vi vidare ner på highway 1, alltså hur fint!?
en bit ner så körde vi in på "the 17 mile drive" som ska vara den finaste sträckan på highway 1, här är "the lone cypress"
har kanske sagt det innan, MEN ALLT ÄR SÅ HIMLA FINT
vi körde vidare
!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
vi kom fram till bixby bridge, där var det dimmigt
när vi kommit en bit därifrån släppte dimman igen
vi stannade på ett litet gulligt ställe och tankade (svindyr bensin då det inte är särskilt många bensinmacker i nationalparker!!)
vi körde in i en national park i big sur, gick en sväng vid en mysig å.
så fint!
stannade vid en liten bookstore uppe på ett berg där det var såhär fin utsikt.
vi drog vidare neråt längs kusten
vi stannade till och gick en bit för vi ville ju givetvis se mcway creek falls i julia pfeiffer-burns statepark
and there it is! rann inte så mycket vatten när vi var där men så fint endå ju!
hejhej, här är jag nånstans längs highway 1
solen gick ner och vi beslöt oss för att hitta nånstans att sova för natten.
hittade en liten håla som hette Cambria, tog in på cambria palms motel. där hade de cyklar som man fick låna så vi hoppade på varsin cykel och letade upp detta stället där vi käkade lite middag, åt typ världes godaste stek. vi drack lite öl innan vi hojade tillbaks mot motellet, på vägen cyklade vi ikapp med 4 tvättbjörnar, snabba små rackare må ni tro!!
Prenumerera på:
Kommentarer till inlägget (Atom)
Inga kommentarer:
Skicka en kommentar